O nás

Příběh koně

Jedno květnové ráno se narodilo do stáje hříbátko. Bílá lysinka, dlouhé nožky, vanilkový kožíšek.. už u mámy mlíčko hledá. Na loukách vesničky Královna střídá jaro léto, léto pak podzim a už nozdry sklání k prvním sněhovým vločkám. Je čas říci sbohem svým 5ti kamarádům a vydat se na cestu do Beskyd.

Hříbárnu ve Stáji U Luka střídá kolektiv dospělých koní ve Stáji M Ropice a ve dvou letech domů, do Vělopolí. Samotu na pastvinách probíjí po roce hříbě poníka.

Seznámení se sedlem, první procházky do přírody a příprava na výkonnostní zkoušky. Radujeme se z prvního malého úspěchu, nejlepšího ohodnocení na VZK 2012 v JK Equus Kinsky, Hradištko u Sadské.

Předvádíme se na Národní přehlídce koní Kinských 2012. Příchází podzim a s ním loučení se s jezdeckou sezónou na hubertových jízdách.

Kočovný život klisničky ukončuje a více koňských kamarádů přináší rekonstrukce stáje v roce 2013.

Radujeme se z 2. místa v Jarních drezurních závodech ve Frenštátě pod Radhoštěm, koketujeme s parkury a vybíráme ženicha.

Klisničko, klisničko.. a co bude dál?

Naše Nelinko, k tvým 5. narozeninám přejeme především pevné zdraví, šťavnatou trávu, voňavé seno, dlouhé poklidné dny na pastvinách a trochu štěstí na kolbištích.

 

.

.

.

 

 

Mám moc ráda definici klasického jezdeckého přístupu: "Jedná se o schopnost vycvičit koně tak, aby se podvolil vůli jezdce dobrovolně a se sebejistotou, bez jakékoli újmy na jeho přirozeném pohybu, a to za použití jemných, logicky seřazených cvičení, založených na přírodních zákonitostech rovnováhy a souladu." Hezké.

 

      Vítejte na stránkách naší stáje "Koně z Vělopolí"!

      Rodinnou stáj jsme založili 17. 12. 2009 pořízením prvního koně, osmiměsíční Kinské klisničky Ornely K.

     Rádi bychom vybudovali zázemí pro malý chov jezdeckých koní. Dosáhli takových podmínek, aby naši koně měli dostatek pohybu na bezpečných velkých pastvinách, těšili se do útulné stáje za nepříznivého počasí, ochotně pracovali a spolupracovali, byli zdraví, s dobrým charakterem a radostí do života.

     Stanovili jsme si cíl nelehký, ale věříme, že s vytrvalou každodenní prací, pravidelnou osvětou a trochou štěstí jej můžeme dosáhnout.

....vždyť sny se mají plnit

 

 

Modlitba koně

Nasyť mne, pane, napoj mne
a dej mi čistou, prostornou stáj,
když skončena je denní práce.

Mluv se mnou, neboť
Tvůj hlas mi nahrazuje otěže.

Budeš-li ke mně laskavý,
budu Ti sloužit s radostí
a najdeš místo v mém srdci.

Netrhej otěžemi, prosím,
nesahej po biči, jdem-li kupředu.

Dej mi čas, abych pochopil Tvůj záměr.
Nebij mne, když Ti nerozumím.

Neměj mne za nepozorného,
když nesplním Tvou vůli - možná,
že sedlo nebo podkovy nejsou v pořádku.

Neuvazuj mne příliš krátce
a nestříhej mi ocas,
který je mou jedinou zbraní
proti mouchám a komárům.

Až poznáš, že se mé dny krátí,
až Ti již nebudu moci sloužit, můj milovaný pane,
nenech mne, prosím, hladovět a mrznout a neprodávej mne.
Buď tak dobrotivý a připrav mi rychlou, milosrdnou smrt
a Bůh se Ti odmění zde i na věčnosti.